Humanistyczni pasjonaci ze Staszica

Sukcesy w ogólnopolskich konkursach literackich, olimpiadach przedmiotowych, a przede wszystkim w prestiżowych festiwalach filmowych, składają się na obraz funkcjonującej od ponad dziesięciu lat klasy HUMANISTYCZNEJ z edukacją FILMOWO-TEATRALNĄ w LO NR I im. St. Staszica.

Klasa humanistyczna (z edukacją filmowo-teatralną) – to klasa z tradycjami funkcjonująca od 2004 roku, cieszy się wśród gimnazjalistów niesłabnącą popularnością – świadczy o tym chociażby duża liczba kandydatów na jedno miejsce. Stworzona została z myślą o uczniu, który posiada szerokie zainteresowania humanistyczne (historia, literatura, kultura antyczna, teatr, film, historia sztuki). Nauka w tej klasie służy rozwijaniu uzdolnień literackich i artystycznych, program klasy pozwala im stać się świadomymi odbiorcami kultury masowej, obcować ze sztuką żywą.

Dlaczego ta, a nie inna…?

Program wzbogacony jest m. in. o warsztaty dziennikarsko–filmowe, które przygotowują młodzież do świadomego odbioru dzieła filmowego. Raz w miesiącu odbywają się także zajęcia Artystycznego Klubu Filmowego działającego przy kinie „Etiuda” w Ostrowcu Św. Należy nadmienić, iż Artystyczny Klub Filmowy powstał w 2008 roku i działa nieprzerwanie dzięki inicjatywie młodzieży z naszego liceum. W szkole organizowane są projekcje filmów w ramach funkcjonowania Szkolnego Klubu Filmowego (odbyło się około 70 pokazów filmowych) oraz wydarzeń, tzw. artystycznych: wystaw fotografii, premier filmowych, spotkań z filmowcami i aktorami. Podczas specjalnie zorganizowanych spotkań uczniowie poznali i rozmawiali z takimi gwiazdami polskiego kina jak: Beata Tyszkiewicz, Leonard Pietraszak, Stanisław Mikulski, Magdalena Zawadzka, Teresa Lipowska, Mirosław Baka, Henryk Gołębiewski, Małgorzata Kożuchowska. Brali udział w benefisie serialu „Czarne chmury”, autorskim spotkaniu z Marcelem Sabatem, Janem Nowickim czy Tomaszem Raczkiem. Brali udział, jako jedyna klasa z Ostrowca, w spotkaniu z Karolem Bernackim, który promował swój najnowszy film „Totem”.

Uczennice z „klasy filmowej” są zapraszane na plan serialu „Ojciec Mateusz” do ról statystek i epizodystek. Wyjazdy dają możliwość poznania środowiska filmowego, obserwowania pracy na planie, podpatrywania pracy reżyserów i bycia blisko wszystkich grających aktorów, takich jak, m.in. Piotr Polk, Grażyna Wolszczak, Mariusz Bonaszewski czy Piotr Miazga,

W szkole odbywają się ponadto zajęcia w ramach Ogólnopolskiego Projektu Filmoteka Szkolna – (uczniowie klasy „filmowej”, jako jedyni spośród placówek ponadgimnazjalnych z Ostrowca znaleźli się w gronie 42 szkól z całej Polski zaproszonych na 5. edycję Festiwalu Filmoteki Szkolnej)

Cyklicznie dwa razy w roku organizowane są wyjazdy do Teatru Muzycznego Roma (uczestniczyliśmy we wszystkich premierach począwszy od roku 2005 „Taniec Wampirów” a skończywszy na roku 2017 „Piloci”), Teatru 6 Piętro, Teatru Komedia, Teatru Studio Buffo, Teatru Rampa. Dzięki umowie z Telewizyjną Agencją Artystyczną uczniowie brali udział w nagraniu takich programów jak „Koło Fortuny” oraz „Śpiewajmy razem. All Together Now”. We wrześniu czekają zaproszenia na kolejne programy, w tym między innymi na hit Telewizji Polsat „Twoja twarz brzmi znajomo”.

Liczą się fakty…

Uczniowie klasy humanistyczno-filmowej mogą poszczycić się zwycięstwami w ogólnopolskich konkursach literackich i artystycznych, m.in. uczennica została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu „Młodych Polaków portret zbiorowy” zorganizowanym przez Narodowe Centrum Kultury i Monolith Films pod patronatem Uniwersytetu Warszawskiego, a jej praca literacka została umieszczona w specjalnej publikacji (nadmienić należy, że w konkursie brało udział 600 uczniów, jej praca znalazła się w gronie 20 najlepszych). Do znaczących sukcesów należy także uzyskanie tytułu laureata w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Mediach, którego finał miał miejsce na Uniwersytecie Warszawskim, a nagrodą było uzyskanie  prawa wolnego wstępu na kierunek „dziennikarstwo” Uniwersytetu Warszawskiego; w bieżącym roku sukces ten powtórzyła uczennica klasy pierwszej, zostając najmłodszą finalistką Olimpiady Wiedzy o Mediach

Ponieważ, jak już zostało wspomniane, jest to klasa dla osób kreatywnych, odważnych w realizacji własnych projektów, zainteresowanych techniką medialną gros sukcesów związane jest z konkursami artystycznymi, a przed wszystkim filmowymi. Młodzi, zdolni uczniowie Staszica, dali się już poznać na licznych ogólnopolskich festiwalach filmowych, gdzie z powodzeniem rywalizowali ze swoimi rówieśnikami i zdobywali główne nagrody.

  • nagrodę główną w Ogólnopolskim Konkursie Filmowym „ANATOL – DYZMA – DULSKI. REAKTYWACJA” oraz  nagrodę specjalną Telewizji Polskiej podczas 19 edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Form Dokumentalnych NURT w Kielcach.
  • Nagroda Specjalna w finale X Ogólnopolskiego Festiwalu Francuskojęzycznych Filmów Krótkometrażowych  w Zielonej Górze organizowanym przez Ambasadę Francuską (maj 2014, 2016, 2018),
  • wyróżnienie  za udział w Ogólnopolskim Konkursie Filmowym „Lektury w Kadrze” organizowanym przez LO „MIKRON” w Łodzi).
  • Czterokrotne zwycięstwo ( w tym trzy razy z rzędu 2017,2018,2019) w Ogólnopolskim Wirtualnym Festiwalu Filmoteki Szkolnej.

Swoistym podsumowaniem działań klasy humanistyczno-filmowej było uzyskanie specjalnego Certyfikatu Artystycznego Klubu Filmowego za wyjątkowe zaangażowanie, pasję oraz świadomy udział w formach edukacji filmowej.

Uczniowie klasy dziennikarsko-filmowej w listopadzie 2018 przygotowali projekt 100 minut o niepodległości czyli Staszic dla „Niepodległej” i jako jedyna szkoła w powiecie , uzyskał zgodę na korzystanie z identyfikacji wizualnej Programu Wieloletniego „Niepodległa”.

Czym skorupka za młodu…

Nagrody, stypendia, wolny wstęp na wybrany kierunek studiów, to wszystko składa się na obraz absolwenta, świadomego humanisty, człowieka, który aktywnie analizuje i kreuje swoja postawę. Absolwenci klasy humanistycznej niejednokrotnie pokazali, że są dobrze przygotowanie do zmierzenia się z nowymi wyzwaniami, że potrafią odnaleźć się na rynku edukacyjnym, a potem na rynku pracy… i że trzy lata spędzone w murach „Staszica” na pewno zaprocentują w ich dalszej „karierze”…. .

Nadchodzące wydarzenia
  1. Wystawienie ocen dla kl.IV

    kwiecień 19
Skip to content