Ogólnopolskia akcja BohaterON włącz historię!

     Jak informowaliśmy w październiku, nasza szkoła kolejny raz wzięła udział w ogólnopolskiej akcji BohaterON– włącz historię! Jest to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez dwie wrocławskie organizacje: Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.

     DLACZEGO BOHATERON? Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON”, zapożyczone z popularnego przymiotnika „on-off”, dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.

     Uczniowie klas 2 i 3 B pod opieką koordynatorów p. S. Miszczuka i p. D. Kaszuby zapoznali się informacjami i materiałami dotyczącymi Powstania Warszawskiego. Nie zabrakło piosenek o Powstaniu, także w wykonaniu znanej szwedzkiej grupy, śpiewającej po angielsku o polskiej historii. Dziś niestety nie jest już możliwe spotkanie z uczestnikami Powstania, ale zostały po Nich wywiady i nagrania, także w @muzeumpowstaniawarszawkiego – obowiązkowym do zwiedzenia przy okazji pobytu w stolicy.

     Niedawno, w podziękowaniu za udział w projekcie BohaterON w Staszicu oraz za odesłanie prawidłowo wypełnionego sprawozdania w terminie – nasza szkoła znalazła się na na liście placówek, które otrzymały dwa bezpłatne egzemplarze gry „Cenzura”!

     Gra została zaktualizowana o 100 nowych haseł z zakresu II wojny światowej. To łącznie 400 haseł do odgarnięcia przez naszych uczniów! Z nietypowym zadaniem jako pierwsi zmierzyli się uczniowie klasy 4B. Po początkowych trudnościach gra przysporzyła wielu emocji. Nie było łatwo wyjaśnić pojęcia gołębiarz czy rozpylacz, choć najwięcej trudności sprawiły tytuły okupacyjnej prasy. W planach kolejne rozgrywki, utrwalające wiedzę z historii najnowszej. Gra z powodzeniem może być wykorzystywana podczas lekcji historii jako podsumowanie i utrwalenie zdobytej przez uczniów wiedzy. Rekomendowana jest dla osób w wieku powyżej 13 lat. To edukacja poprzez zabawę i zdrową rywalizację. Młodzież, chcąc zdobyć punkty i wygrać batalię, musi wykazać się refleksem, wyobraźnią oraz znajomością tematyki II wojny światowej.

WŁĄCZ Z NAMI HISTORIĘ!

Nadchodzące wydarzenia
  1. dzień wolny

    kwiecień 29 - kwiecień 30
Skip to content