Uczniowie „Staszica” po raz kolejny zwiedzają Europę.

     Dnia 22 maja 2023 roku młodzież LO Nr I im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Św., wyruszyła w podróż po trzech stolicach europejskich. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Pragi, miasta „setek wież”, jednego z najpiękniejszych miast świata, wpisanego na listę UNESCO!

     Ratusz na Starym Mieście ze słynnym zegarem astronomicznym tzw. Orloy, kręte uliczki żydowskiego miasta, znane z powieści Franza Kafki, przesiąknięte opowieściami o Golemie. Kawiarnie zapraszające do swych wnętrz, gotycki Most Karola i kościół św. Mikołaja na Malej Stranie, najpiękniejszy kościół barokowy w Pradze, ogrody zamkowe, Petřín z wieżą widokową, przypominającą miniaturę wieży Eiffla i Zamek Praski – to wszystko mogliśmy podziwiać już pierwszego dnia.

     Zmęczeni, ale pełni wrażeń, oczekiwaliśmy na kolejne atrakcje – następne dwa dni spędziliśmy w Wiedniu – eleganckiej stolicy Austrii, mieście, które przyciąga turystów z całego świata i… wzbudza zachwyt zabytkami, kulturą i niepowtarzalną atmosferą.

Wiedeń to miejsce, gdzie połączenie przeszłości z nowoczesnością, tworzy niepowtarzalny klimat.

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy był Schloss Belvedere, wspaniała letnia rezydencja pałacowa księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Belvedere – to nie tylko okazały pałac barokowy, ale również galeria sztuki wystawiająca najważniejsze dzieła Gustava Klimta, Egona Schiele oraz Oskara Kokoschki. Ogrody wokół pałacu Belvedere są kwintesencją barokowej sztuki architektury krajobrazu. Dobrze się tu chwilę zatrzymać i zrobić sobie krótką przerwę w zwiedzaniu.

 

W czasie spaceru po Wiedniu podziwialiśmy wspaniałą architekturę secesyjną, gotycką, liczne zabytki, dziedzictwo kulturowe dynastii Habsburgów. W programie zwiedzania nie mogło zabraknąć Pałacu Schönbrunn – dawnej rezydencji letniej Habsburgów, która jest jednym z najpiękniejszych barokowych obiektów w Europie. Imponujący jest również park przy pałacu, który otwarty jest przez cały rok. Teren parku zdobiony jest fontannami, rzeźbami, pomnikami, drzewami i kwiatami. Pałac ze względu na historyczne znaczenie oraz wyjątkowy park należy do Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

     Kolejny na naszej liście atrakcji był szykowny zamek Hofburg, miejsce, którego nie da się pominąć na mapie Wiednia. Pałac w samym centrum miasta, stanowi nadal rezydencję austriackiej głowy państwa. Zamek Hofburg jest jednym z największych na świecie kompleksów budynków, który posiada bogatą kolekcję o tematyce cesarskiej. Na terenie tego ogromnego kompleksu znajduje się Hiszpańska Dworska Szkoła Jazdy Konnej. Niewątpliwie cały kompleks jest ważnym miejscem dla pragnących poznać Wiedeń.

     Zachwyciły nas również: neogotycki ratusz z imponującą fasadą, ozdobioną rzeźbami, Katedra św. Szczepana – jeden z najważniejszych zabytków architektury romańsko-gotyckiej w Austrii, Wiedeńska Opera Narodowa – jedna z najsłynniejszych oper na świecie, a przede wszystkim Hundertwasserhaus – kompleks mieszkalny zaprojektowany przez Friedensreich Hundertwassera skupiający uwagę turystów z całego świata swoją niesamowitą oryginalnością. Zewnętrzna fasada Hundertwasserhaus w Wiedniu ozdobiona jest wieloma różnymi kolorowymi elementami. To niesamowita budowla, która przyciąga wzrok na wiele sposobów. Widoczna jest również ładnie utrzymana zieleń na balkonach i tarasach na dachu.

Ogromnym przeżyciem była dla nas wizyta w Muzeum Historii Sztuki (Kunsthistorisches Museum), które dzięki zbiorom ważnych dzieł mistrzów i największej na świecie kolekcji Pietera Bruegla, zawdzięcza swoją pozycję jako jedna z najważniejszych galerii sztuki na świecie. Dostępna dla zwiedzających kolekcja starożytna oraz egipsko-orientalna fascynuje natomiast skarbami zagadkowych kultur z zamierzchłych czasów.

Naszą przygodę w Wiedniu zakończyliśmy w Praterze, jednym z najstarszych parków rozrywki w Europie, którego symbolem jest Wiedeński Diabelski Młyn, z którego podziwialiśmy panoramę stolicy Austrii.

Ostatni dzień spędziliśmy w Bratysławie, jednej z mniej znanych europejskich stolic, która graniczy z dwoma państwami. Ogromne wrażenie wywarł na nas Kamienny Zamek Bratysławski, zamieniony w obronną fortecę. Jednym z punktów na trasie naszego spaceru było Bratysławskie Stare Miasto – klimatyczne miejsce z ładnie odnowionymi kamienicami oraz pałacami. Sercem Starego Miasta jest Rynek (Hlavné námestie), przy którym stoi najstarszy ratusz na Słowacji. Przechodząc przez Bramę Michalską, dotarliśmy do Katedry św. Marcina, najważniejszego kościoła na Słowacji. Wędrując ulicami Bratysławy, natrafiliśmy na wiele ciekawych i intrygujących pomników postaci, w tym na „Pięknego Ignasia” (niem. „Schöner Náci”) i najsłynniejszego podglądacza „Čumila”.

Trudno wyliczyć jest korzyści wynikające z udziału w wycieczkach zagranicznych. Możliwości poznawania obcych kultur, tradycji, doskonalenie umiejętności językowych, odkrywanie piękna Europy, uczenie się tolerancji i docenianie tego, co swoje, rodzime – to tylko nieliczne z nich.

Nadchodzące wydarzenia
  1. dzień wolny

    kwiecień 29 - kwiecień 30
Skip to content