LO nr I im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim

Akademia Bezpieczeństwa 3 – szkolenie p. Zemsta

     29 października gościliśmy ucznia naszej szkoły w latach 90. ubiegłego wieku – p. Marcina Zemstę,

absolwenta University of California Los Angeles na kierunku antropologia kulturowa, obecnie pełniącego służbę w policji stanowej Las Vegas (USA) w randze sierżanta.

     Pan Marcin odwiedził p. dr Izabelę Bańczerowską, uczącą go przed laty języka polskiego, z sentymentem oglądał dawno niewidziane zakątki bliskiego budynku, gdzie pobierał nauki, ale też udzielał się artystycznie, zapewniając oprawę muzyczną w czasie szkolnych uroczystości. Cieszymy się, że znalazł czas, by spotkać się z uczniami klas: IIc, IIIa, IIIc i IIId. Z nieukrywanym wzruszeniem i serdecznością wspominał swoją klasę o profilu ogólnym z rozszerzonym programem nauczania języka angielskiego z niezapomnianą wychowawczynią – p. profesor Janiną Skrzypczyńską. Zwracał uwagę na wysoki poziom nauczania w naszym liceum i wartość wyniesionej wiedzy, która ułatwiła mu pierwsze sukcesy edukacyjne w Stanach Zjednoczonych.

 

 

     Pan sierżant dzielił się informacjami o specyfice szkolenia służb mundurowych policji i codziennych czynnościach prewencyjnych na ulicach półtoramilionowej aglomeracji Los Angeles. Najsłynniejsze akcje dokumentował materiał z kamer na naramiennikach komandosów, oglądany niczym sekwencje ciekawego filmu sensacyjnego. Uczestnicy spotkania zadawali pytania dotyczące kwestii bezpieczeństwa w miejscach publicznych, w tym w placówkach oświatowych, sposobów reakcji policji na różne typy niebezpiecznych zachowań, uzbrojenia i możliwości awansu zawodowego. Usłyszeliśmy o stylu życia w sercu przemysłu rozrywkowego, konsekwencjach społecznych wysokiego poziomu cywilizacyjnego, a także o najciekawszych miejscach stanu Nevada, możliwych do zwiedzania i niedalekich jak nigdy wcześniej, po decyzji zniesienia wiz dla Polaków.

Serdecznie dziękujemy za miłe i twórcze spotkanie, zapraszamy do odwiedzania przyjaznych murów naszej szkoły.

 

Nadchodzące wydarzenia
  1. Ferie zimowe

    styczeń 30 - luty 12
Skip to content