Europejskie Święta … w Staszku

     20 grudnia 2022 roku uczniowie LO Nr I im. St. Staszica wraz z nauczycielami języków obcych przygotowali spektakl mający na celu ukazanie tradycji Bożonarodzeniowych w krajach Europy, których językami urzędowymi są języki nauczane  w szkole czyli język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski.

      Zgodnie z zasadą: „Co kraj to obyczaj” zaproszeni specjalnie na tę okazję „zagraniczni goście”, w zabawny sposób starali się jak najlepiej opowiedzieć zgromadzonej publiczności o swoich zwyczajach, a tym samym wskazać na  wielobarwność i różnorodność kultur.

     Opowiadali m.in. o przygotowaniach do świąt, kiermaszach bożonarodzeniowych, tradycyjnych potrawach, których nie może zabraknąć na ich stołach, słodkościach, dekoracjach, choinkach, no i oczywiście o Mikołaju i prezentach. Dzięki ich obecności można było dowiedzieć się jak w ich językach brzmią słowa: Boże Narodzenie, choinka, prezenty, magia świąt, szopka, kolędy.

     Ciekawym relacjom naszych gości, zgromadzonych przy polskim, wigilijnym stole towarzyszyły obcojęzyczne kolędy i pastorałki tj. Last Christmas w wersji francuskojęzycznej, Los peces en el rio, Maria, ahnest Du, Silent Night.

     Na zakończenie spektaklu został przeprowadzony quiz z wiedzy o zwyczajach panujących w poszczególnych krajach, podczas którego poprawne odpowiedzi nagradzane były słodkościami w postaci czekoladowych mikołajków i aniołków.

Nadchodzące wydarzenia
  1. wakacje

    czerwiec 22 - sierpień 31
Skip to content