LO nr I im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim

Filmowa jesień w „Staszicu” 2019

     Jak powszechnie wiadomo, w liceum „Staszica” bardzo duża wagę przywiązuje się do obcowania z kulturą. Kino, teatr, muzea, galeria sztuki – to miejsca, do których zawsze warto wybrać się z uczniami, choćby po to, aby inspirować ich kreatywność, budzić ciekawość świata czy rozwijać wyobraźnię. Edukacja kulturalna na co dzień, nie tylko na obowiązkowych zajęciach w szkole, jest najlepszą formą kształtowania charakteru młodego człowieka, jego przyzwyczajeń, tolerancji, poglądów i wrażliwości.

     Istotna rolę w propagowaniu kultury zwłaszcza filmowej odgrywa działający w „Staszicu” od ponad 10 lat Szkolny Klub Filmowy współpracujący z Artystycznym Klubem Filmowy działającym przy kinie „ETIUDA” oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach projektu Filmoteka Szkolna. Akcja! Należy nadmienić, iż Artystyczny Klub Filmowy powstał w 2008 roku i działa nieprzerwanie dzięki inicjatywie młodzieży z naszego liceum.

     W szkole organizowane są projekcje filmów w ramach funkcjonowania Szkolnego Klubu Filmowego (odbyło się około 100 pokazów filmowych) oraz wydarzeń, tzw. artystycznych: wystaw fotografii, premier filmowych, spotkań z filmowcami i aktorami. Już 20 września bieżącego roku (w dniu ogólnopolskiej premiery) uczniowie klas humanistycznych liceum „Staszica” mogli obejrzeć najnowszą polską produkcję czyli „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego. O tym, że warto marzyć, warto walczyć i warto przychodzić na filmy przekonywali nas, wygłaszając słowo wstępne – dyrektor LO „Staszica” pan Dariusz Kaszuba i kierownik kina „Etiuda” pan Waldemar Włodarczyk. Młodzież natomiast swoimi wrażeniami mogła podzielić się podczas dyskusji na zajęciach warsztatowych. Dyskusje zaowocowały kilkoma ciekawymi recenzjami – które można przeczytać na stronie kina „Etiuda” w zakładce „recenzje filmowe widzów”.

     Kolejna projekcja miała miejsce w miniony czwartek 3 października. Dzięki uprzejmości MCK oraz kina „Etiuda” młodzież zmierzyła się z klasyką filmu polskiego podczas bezpłatnego seansu, na którym zaprezentowano „Kanał” w reżyserii Andrzeja Wajdy (film po rekonstrukcji cyfrowej). Nieśmiertelny obraz wpisujący się w nurt Polskiej Szkoły Filmowej nagrodzony w 1957 roku na festiwalu w Cannes zrobił na widzach niemałe wrażenie.

 

     W miniony czwartek w kinie „Etiuda” odbyły się ponadto warsztaty przygotowane i poprowadzone przez kierownika kina pana Waldemara Włodarczyka. Uczestniczyli w niech uczniowie klasy pierwszej „Ap” o profilu dziennikarsko-filmowym. Podczas warsztatów uczniowie zgłębiali tajniki funkcjonowania kina, rozmawiali na temat trudnej sztuki doboru repertuaru kinowego, śledzeniu rankingów kinowych, umiejętności przewidywania gustów publiczności. Mogli zobaczyli nowoczesna kabinę projekcyjna, a także nieużywane już dzisiaj, aparaty projekcyjne, na których wyświetlano w ostrowieckim kinie filmy od lat 80. do początków XXI wieku.

     Warsztaty filmowe dla uczniów „Staszica” odbywają się cyklicznie od kilku lat i są przygotowywane specjalnie z myślą o tzw. klasach „filmowych”. Podobnie bardzo istotnym elementem rozwijana kultury filmowej jest wspomniana już działalność AKF-u. Seanse filmowe w ramach AKF-u odbywają się raz w miesiącu w sali kina “Etiuda”. Na spotkania zapraszamy wszystkich, którzy interesują się filmem i jego historią. Zapraszamy także tych, którzy po prostu lubią oglądać filmy i spędzać popołudnia w miłym towarzystwie.

Opiekun Szkolnego Klubu Filmowego  Koordynator działań w projektach filmowych
Wojciech Szymański

PS

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników kina na kolejne spotkania filmowe AKF-u. Już 12 października o godzinie 12.45      odbędzie się projekcja filmu „Boże ciało” – który jest polskim kandydatem do Oskara w kategorii „Najlepszy film międzynarodowy”.

Aktualności Kina Etiuda