Filmowi profesjonaliści

Romantyk – taki tytuł nosi zwycięski film zrealizowany przez grupę filmową uczniów z LO NR I im. St. Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim i jest inspirowany słynnym filmem Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna”. Jest to czwarte (a trzecie z rzędu) zwycięstwo grupy filmowej uczniów Staszica.

 

 28 lutego odbyła się kolejna edycja Wirtualnego Festiwalu Filmoteki Szkolnej – czyli wspólna okołofilmowa zabawa młodych internautów z całej Polski. Jak co roku – już po raz siódmy – do rywalizacji przystąpili uczniowie z klas filmowych LO Staszica. Trzon grupy stanowili uczniowie klasy 3 D, którzy postanowili powtórzyć sukces zarówno ten sprzed roku, jak i sprzed dwóch lat. Grupa o swojskiej nazwie: Konstantynopolitańczykowianeczki wspierana przez uczniów klasy drugiej i pierwszej przystąpiła zgodnie z poleceniem do zrealizowania krótkiego czarno-białego melodramatu. Realizacja wymagała maksymalnego skupienia, gdyż podstawowym ograniczeniem był czas – film należało nagrać i zmontować w niespełna cztery godziny. Bodźcem do nakręcenia filmu stała się postać Wertera bohatera powieści J. W. Goethego „Cierpienia młodego Wertera” (książka pojawia się w filmie jako rekwizyt). Główne role w filmie zagrali: Marcin Fulara z klasy 3 D, który przed dwoma laty wystąpił w nagrodzonym przez Jury Wirtualnego Festiwalu filmie „Niebieskie, dlaczego jednak szare?”. Partnerowała mu Julia Żelazana także z klasy 3 D, a za kamerą stanął tym razem Kacper Słomka uczeń klasy II D. W realizacji pomagał także Michał Cieślik – pomysłodawcą (reżyser i scenarzysta) nagrodzonego przed dwoma laty filmu. W realizacji wykorzystano naturalne plenery „starej huty”, cały film nagrano w konwencji czarno-białej. Ekipę wspomagała Izabela Otręba – nowy filmowy nabytek z klasy I D, a nad montażem czuwała Zofia Mikołajczak z klasy II B. Za przebieg całego festiwalu odpowiadała Patrycja Kowalska z klasy II D, którą wspomagali: Oliwia Sałata, Kinga Nowak, Agata Stępień, Klaudia Sasak, Aleksandra Sienniak – uczniowie klasy III D oraz: Karolina Chodurska, Weronika Skiba, Natalia Forma, Jakub Gallewicz, Klara Pytlakowska, Weronika Brzoza – uczniowie klasy I D.

Jest to już czwarte filmowe zwycięstwo w Wirtualnym Festiwalu Filmoteki Szkolnej, które odnieśli uczniowie „Staszica”. Należy przypomnieć, iż w 2014 roku otrzymali główną nagrodę za film „Plac”, w 2017 za film „Niebieskie, dlaczego jednak szare?”; następnie w 2018 nagrodę publiczności za czołówkę do filmu „Seksmisja”, którą powtórzyli w tym roku – „Romantyk” zebrał aż 176 głosów!… I zdeklasował rywali.

   Wojciech Szymański koordynator projektu filmoteki szkolnej i opiekun grupy filmowej – przyznaje, że w klasę filmową w Staszicu wybierają uczniowie, którzy „czują” film, którzy nie odwracają się od tradycji filmowej i którzy są nad wyraz kreatywni.

Zwycięski film uczniów „Staszica” można zobaczyć pod adresem:

https://youtu.be/7J9zhmPdiAg

lub:

https://filmowe.ceo.org.pl/aktualnosci/wirtualny-festiwal-zadanie-dodatkowe-glosowanie-internautow?fbclid=IwAR318IZZUsEQDo_IIANPTmbPx_9718YJZazQHeUnxhIQ4uMr7YoMPwGoXxk

 

GRUPA FILMOWA

LO NR I „STASZIC”

 

Nadchodzące wydarzenia
  1. wakacje

    czerwiec 22 - sierpień 31
Skip to content