Frankofonia ze „Staszkiem”

Co roku, w marcu, obchodzone są na całym świecie „Dni Frankofońskie” mające na celu prezentowanie, odkrywanie i promowanie różnorodności kultury francuskiej.

W tym roku, z inicjatywy Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. St. Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim, po raz pierwszy udało się „zaprosić” Frankofonię do naszego miasta, organizując widowisko słowno-muzyczne zatytułowane „Sous le ciel de Paris-Pod dachami Paryża”, które odbyło się pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Ostrowieckiego Pani Marzeny Dębniak oraz Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Pana Jarosława Górczyńskiego.

            Spektakl miał miejsce 18 marca 2022 roku w Ostrowieckim Browarze Kultury i powstał przy współpracy z zespołem wokalnym „Pandora” pod kierunkiem pani Ewy Goworowskiej. Młodzi artyści zabrali widzów w sentymentalną podróż do Francji, aby odwiedzić piękne zakątki Paryża, z jego najbardziej znanymi zabytkami, zachwycić się urodą paryskich uliczek, poczuć zapach kawy degustowanej w romantycznych kawiarenkach na Mont Martre. Zaproszeni goście mieli okazję spotkania na swojej drodze wspaniałych, wielkich artystów francuskiej sceny począwszy od Edith Piaf, przez Charles Aznavour,  Mireille Mathieu, Joe Dassin, kończąc na Alizée i Indili.

            Tak jak wspomniał Pan Prezydent w liście złożonym na ręce Pani Dyrektor LO Nr I im. St. Staszica Doroty Waliszczak, wydarzenia tego typu są ważnym gestem w budowaniu jedności europejskiej, a szczególnie z Francją i z bliźniaczym miastem Gennevilliers, z którym od ponad pół wieku nasze miasto współpracuje. Nauka języka francuskiego daje nie tylko satysfakcję, ale także możliwość poznawania innych kultur, jest doskonałym ćwiczeniem dla umysłu, jest nauką o otwartości na odmienność tradycji i zacieraniem negatywnych stereotypów.

Miłym akcentem spotkania okazała się wirtualna wizyta korespondentów z Francji z Liceum Katolickiego St.Assis w La Roche sur Yon, z którym Liceum Ogólnokształcące Nr I im. St. Staszica prowadzi wymianę szkolną młodzieży od ponad 30 lat.

Gościem specjalnym spotkania była Pani Sylvie Maury, ambasador ds. promocji języka francuskiego w Polsce, która m.in. wspiera projekty szkolne realizowane w miesiącu Frankofonii, promujące bogactwo wspólnoty języka francuskiego. Dziękując za to muzyczne spotkanie, pani Maury podkreśliła bardzo wysoki poziom artystyczny koncertu, a przede wszystkim świetne przygotowanie językowe uczniów.

Koordynatorem projektu „Sous le ciel de Paris-Pod dachami Paryża” była pani Karina Kateusz-Dominik– nauczycielka języka francuskiego, miłośniczka i propagatorka języka francuskiego w naszym mieście wraz z paniami Moniką Stencel i Ewą Młodawską.

Nadchodzące wydarzenia
  1. wakacje

    czerwiec 22 - sierpień 31
Skip to content