Międzynarodowy sukces uczniów „Staszica” w 11. Międzynarodowym francuskojęzycznym Konkursie pod hasłem „Wyobraź sobie Miasto Praw Człowieka”

Daniel Sałaga, Dominik Pogodziński i Krystian Skiba odnieśli międzynarodowy sukces we francuskojęzycznym Konkursie na temat Praw Człowieka.

   Trzej uczniowie LO Nr I im. St. Staszica w Ostrowcu Św. zostali Laureatami 11. Międzynarodowego francuskojęzycznego Konkursu ogłoszonego w tym roku pod hasłem „Wyobraź sobie Miasto Praw Człowieka”.

Konkurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie „Regards d’Enfants” działające na rzecz propagowania Praw Człowieka z siedzibą w Strasburgu.

   Jury, któremu Przewodniczyła w dniu obrad Pani Irène Kitsou-Milonas, członek Biura Komisarza ds. Praw Człowieka w Radzie Europy przyznało w kategorii indywidualnej -licea jedną

Pierwszą Nagrodę, którą zdobył Polak, Daniel Sałaga uczeń „Staszica”, klasy I o profilu biologiczno-chemicznym, za opowiadanie. Natomiast Dominikowi Pogodzińskiemu za wiersz- tekst piosenki” Vivre vraiment” ( Naprawdę żyć) i Krystianowi Skibie za pracę plastyczną zostały przyznane tytuły Ambasadorów Praw Człowieka w tej samej kategorii.

Cieszymy się niezmiernie, bowiem uczniowie „Staszica” zostali w tym roku jedynymi Laureatami z Polski.

Młodzież pracowała pod opieką pani Joanny Gibalskiej, nauczyciela języka francuskiego i pana Zbigniewa Pazderskiego, nauczyciela wiedzy o społeczeństwie.

Jury zwróciło uwagę na pracę Daniela Sałagi, który uwzględnił zawarte w deklaracji prawa człowieka i przedstawił jak one działałyby w praktyce. Uczeń klasy biologiczno-chemicznej opisał również swój jeden dzień w mieście praw człowieka, gdzie nikt nikomu nie przeszkadza i każdy może spokojnie pracować i odpoczywać w kontakcie z przyrodą. Wspomniał o panującej w nim atmosferze: „U nas każdy człowiek jest serdeczny wobec drugiego, jednakże zdarzają się również konflikty. W zależności od powagi i płaszczyzny danego konfliktu odstresowujemy się wybierając ulubione dyscypliny sportowe lub poprzez rozgrywki intelektualne. Ostatecznie kończy się na rozmowach i na kompromisach.” Młody autor przypomniał również znaną prawdę, że „jeśli nie szanujemy tego, co zbudujemy, to możemy to łatwo stracić”.

Uczniowie zostali zaproszeni na uroczyste podsumowanie konkursu, które odbędzie się 20 czerwca 2019 roku w znanej Ecole Nationale d’Administration- Państwowej Szkole Administracji w Strasburgu.

Warto wspomnieć, że ostrowieckie szkoły średnie biorą udział w tym konkursie od 2014 roku i odniosły oprócz już wspomnianego kilka znaczących sukcesów:

2015 rok – 8 laureatów w kategorii zespołowej, wśród nich wyróżniona Alicja Banasik z LO Nr I im. St. Staszica (opiekunowie p. Joanna Gibalska, p. Grzegorz Krysa),

2016 rok – 7 laureatów w kategorii zespołowej z LO Nr III im. Wł. Broniewskiego (opiekunowie p. Alicja Samot, p. Szymon Pająk)

2018 rok – 2. nagroda w kategorii Indywidualnej Licea -Aleksandra Jaśkiewicz z LO Nr III im. Wł. Broniewskiego (opiekun p. Alicja Samot)

– oraz 1. nagroda w kategorii Zespołowej Licea dla 5 laureatów z LO Nr I im. St. Staszica (opiekun p. Joanna Gibalska)

Vivre vraiment 

Mon père rêvait que la Cité

Des Droits de l’Homme existe vraiment;

Il voulait bien qu’un jour les gens

Puissent devenir tous tolérants.

Après le temps de la souffrance

Qui ne nous a pas épargnés,

On a l’espoir, on a l’espoir que notre Cité se remonte. (2 fois)

Ref. Si on nous laissait vivre dans la bonne Cité

Vivre sa vie et voir sa beauté,

Sans haine et sans xénophobes,

Un paradis y règnerait.

Imaginez, mes chers amis,

Que l’amour maîtrise nos cœurs;

Ce serait bien ce qu’on veut créer,

Les Belles Cités des Droits Humains.

On serait tous les frères, les sœurs,

Comme en rêvait mon pauvre père;

On serait tous une grande famille et l’avenir un beau poème. (2 fois)

Ref. Si on nous laissait vivre dans la bonne Cité

Vivre sa vie et voir sa beauté,

Sans haine et sans xénophobes,

Un paradis y règnerait.

Dominik Pogodziński

Skip to content