LO nr I im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim

Noc Biologów

   W styczniu, uczniowie klas 1cg, 1cp i 2c wraz z nauczycielami U.Cędzikowska, K. Wójcik-Nogal, w. Szymczak, M. Krawczykiem, T.Włodarskim pojechali na wycieczkę do Warszawy,

której celem była wizyta w Uniwersytecie Warszawskim, na Wydziale Biologii gdzie odbywała się IX Noc Biologów. Tematem przewodnim w tym roku były Globalne Zmiany Środowiska.

     Na miejscu czekały na nas interaktywne stoiska, pokazy chemiczne, odczyty książek, wykłady i warsztaty. Można też było wziąć udział w przeróżnych quizach, konkursach i wygrać nagrody.

     Każdy uczeń miał możliwość uczestniczenia w warsztatach dzięki współpracy, jaką ma podpisana nasza szkoła z Wydziałem Biologii UW. Pośród wielu bardzo ciekawych ćwiczeń praktycznych najbardziej popularne były między innymi: „Od zera do bohatera: czyli o zapłodnieniu słów kilka”, „Różne oblicza krwi”, „Naturalne kosmetyki: zrób to sam”, „Rośliny tropikalne: zachowaj ich magię na papierze”, „Na własne oczy: komórki macierzyste”, „Embriologia w praktyce”, „Zakodowane w genomie, czyli po co biologowi komputer?”, „Kleszcz nie jedno ma imię”. Było też wiele ciekawych wykładów, czasem nawet zabawnych. Niektóre z nich to: „Najciemniej pod latarnią: czyli o naszej miłości do skrytego mordercy”, „Trucizny w Grze o tron”, „Stayin Alive: Techniki Wspomaganego Rozrodu w ratowaniu zagrożonych gatunków”, „Dlaczego tyjemy?” i główna atrakcja wieczoru: „Jak wyhodować mięsnie w liściu szpinaku”. Wykłady i warsztaty wiele nas nauczyły i były dla nas, zainteresowanych biologią, niecodziennym wrażeniem edukacyjnym. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, na omówienie których nie ma czasu podczas zajęć lekcyjnych, a mimo wszystko warto o nich wiedzieć. Na pewno wrócimy tam w przyszłym roku, bo była to ciekawa przygoda poszerzająca naszą wiedzę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  (a cóż to wyrosło?)

Źródło

Skip to content