Uczniowie Staszica – z sukcesami w Nowy Rok 2021!

     Z radością i satysfakcją informujemy o kolejnych polonistycznych sukcesach w „Staszicu”. Mimo pandemii i nauczania zdalnego, nauczyciele naszej szkoły z powodzeniem zachęcają młodzież do pozapodręcznikowych form pracy, obligujących uczniów do aktywności. Cieszę się, że mimo trudnego dla nas wszystkich czasu, udaje się zachęcić młodzież do działania i dzielenia się swoimi talentami – mówi dyrektor szkoły Dariusz Kaszuba.

  

     Uczennica klasy 2Cg LO Nr I im. S. Staszica w Ostrowcu Św. Faustyna Cieślik odniosła spektakularny sukces: zajęła najwyższe miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Poezji XXIII Jesienne Debiuty Poetyckie, uzyskując tytuł – Talent Roku 2020. Dodatkowo Faustyna Cieślik wygrała indeks na wybrany przez siebie kierunek na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, pod patronatem którego odbywał się konkursowy przegląd. Nadmienić należy, że Faustyna jest uczennicą klasy biologiczno – chemicznej, co nie przeszkadza jej rozwijać zainteresowań humanistycznych.

     Mimo tego, że przez dłuższy czas mieszkałam w Anglii i tam chodziłam do szkoły – mówi nagrodzona uczennica – od zawsze interesowałam się językiem polskim i pielęgnowałam go, chodząc do sobotniej polskiej szkoły. Odkąd pamiętam, czytałam dużo książek i uwielbiałam recytować wiersze. Interesowałam się starożytnością, jak również historią Polski. Czasami pisałam krótkie wiersze i nawet wzięłam udział w angielskim konkursie, a to pozwoliło mi na druk pierwszych autorskich wierszy. Cieszę się, że dwa lata temu dołączyłam do grona społeczności LO nr I im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Św., gdyż jest to szkoła, która na pierwszym miejscu stawia dobro uczniów i otwiera przed nimi drzwi ku nowym możliwościom. Nauczyciele wspierają młodych odkrywców i pozwalają im spełniać marzenia i pasje, łącząc je z codzienną pracą na wielu przedmiotach.

     Jako uczennica „Staszica”, w listopadzie 2019 r. Faustyna wzięła udział w Rejonowym Konkursie Piosenki i Poezji Religijno – Patriotycznej „Bóg – Honor – Ojczyzna”, w którym zajęła II miejsce. W marcu 2020 r. przygotowywała się do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek obozu KL Ravensbruck”, niestety organizację konkursu przerwała pandemia. Nie zrezygnowała i zaangażowała się w następnie przedsięwzięcie, jakim był, szczęśliwy dla niej, Ogólnopolski Przegląd Poezji XXIII Jesienne Debiuty Poetyckie. Nie byłoby tego wszystkiego bez lekcji w „Staszicu”.

     Zajęcia polonistyczne z p. D. Mączką są zawsze przyjemnym doznaniem, podczas których mogę poszerzać swoją wyobraźnię i gubić się pośród pięknych opisów i zaskakujących skojarzeniowo literackich obrazów wielkich polskich pisarzy. Język polski to nie tylko gramatyka i pisanie rozprawek, ale dużo, dużo więcej. To podróże w tysiące miejsc poprzez czytanie jednego wersu, akapitu czy strony.

            Faustyna otrzymała nagrodę za wiersze: „Sierpień 1920”, „Spowiedź Andromachy”, „Jesień”  Oto jeden z nagodzonych utworów – „Jesień”:

Złota obrączka iskrzy się, pomruguje,
puszcza oczko z lazurowego dywanu niebios.
Ogonkami głaska totemy lasu, łaskocząc ich oczka,
pieszcząc ich seledynowe włoski.
W haremie włosków kroczą dumnie bursztyny, aleksandryty,
rubiny i szmaragdy; pysznią się, puszą i uwodzą
wilczego króla wiatru.
Namiętnie i porywająco tańczą z nim tango w ogrodzie Edenu,
uwieczniając mozaikę klejnotów skarbca,
składając puzzle ognistej rzeczki.
Sułtan wiatru podziwia swoje kochanki, śpiewa ody miłosne,
czekając jak książę pod wieżą Roszpunki,
by rozpuściły swe długie włosy.
Aromatyczne wonie pieczonych jabłek i odurzający zapach dymu
rozpalają głowę wiatru, pokrywając ją niczym hełm Hadesa.
Ogromna kula ognia tańczy palcami po naszej skórze,
dłońmi rozgrzewa nas i wygania nasze smutki i chłód.
Czego szuka palcami po mostku skapolity?

 

     Natalia Lewicka i Aleksandra Sternik to z kolei uczennice klasy 3D, które konsekwentnie od początku nauki w liceum rozwijają swoje zainteresowania i pasje humanistyczne, odnosząc sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych. Nadmienić należy, że Aleksandra Sternik w 2019 roku została najmłodszą finalistka Olimpiady Wiedzy o Mediach. Znalazła się w gronie uczniów, dla których współczesne media nie stanowią żadnej tajemnicy.

     Kolejnym znaczącym osiągnięciem obu wymienionych uczennic jest zakwalifikowanie się w bieżącym roku do zawodów okręgowych LI Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Natalia i Aleksandra na I etapie olimpiady przygotowały pracę krytyczno-literacką, obie wybierając temat: „Zaraza jako temat literacki w twórczości polskich romantyków”. Pod kierunkiem p. Wojciecha Szymańskiego znakomicie poradziły sobie z wykazaniem, w jaki sposób funkcjonuje zbieżność motywów, tematów i bohaterów w utworach „Ballada Alpuhara” Adama Mickiewicza oraz „Ojciec zadżumionych” Juliusza Słowackiego. Zawody pisemne odbędą się już 13 lutego – trzymamy kciuki!!!

Dorota Mączka, Wojciech Szymański- poloniści LO nr I im. St. Staszica

Nadchodzące wydarzenia
  1. Akademia z okazji Święta KEN

    październik 11
Skip to content