Udział uczniów Staszica w projekcie Kina „Etiuda”

Od kilku tygodniu w Gazecie Ostrowieckiej i na stronie kina „Etiuda” pojawiają się ciekawe recenzje filmowe, których autorami są uczniowie liceum „Staszica”…

     Chociaż młodzież przez ostatnie tygodnie nie może narzekać na brak zajęć (nauczanie zdalne absorbuje dość dużo czasu), uczniom klas humanistycznych liceum „Staszica” nie przeszkadza to wcale wykazać się kreatywnością.  Jako jedyni spośród uczniów szkół z Ostrowca Świętokrzyskiego czynnie włączyli się w projekt kina „Etiuda” zatytułowany: „Fajny film wczoraj widziałem w… TV”. Celem projektu jest przede wszystkim – jak możemy przeczytać na stronie kina: aktywizacja młodzieży, zachęcenie do dzielenia się swoimi opiniami i filmowymi fascynacjami, w oparciu o to, co można obejrzeć w domowym zaciszu.

     Uczniowie klas humanistycznych „Staszica” skupieni wokół Artystycznego Klubu Filmowego spotykali się na comiesięcznych seansach filmowych. Niestety z powodu odwołania seansów i zawieszenia funkcjonowania kin – młodzi entuzjaści filmu zwrócili uwagę, że dzięki ofercie platform streamingowych, serwisów VOD można nie tylko zobaczyć legendarne filmy, które zmieniły historię światowego kina, ale na bieżąco śledzić najnowsze produkcje filmowe. Chociaż nie możemy spotkać się na kolejnym seansie Artystycznego Klubu Filmowego, nie rezygnujemy z oglądania filmów… – tak uczniowie klas humanistycznych „Staszica” pisali na Facebooku zaraz po tym, jak ogłoszono zawieszenie zajęć w szkole.

     Pierwsza recenzja pojawiła się na łamach Gazety Ostrowieckiej już 30 marca, a na stronie kina kilka dni wcześniej. Autorką jej była uczennica klasy pierwszej tzw. filmowej – Maria Kosiarz. Swoją recenzję rozpoczęła bardzo wymownymi słowami: Kilka dni temu dosłownie na chwilę przed zamknięciem wszystkich kin udało mi się zobaczyć nową Salę samobójców Jana Komasy … i oto moje ubrane w słowa wrażenia…

     Swoimi wrażeniami do tej pory podzieliło się w sumie siedmioro uczniów, którzy napisali dziesięć ciekawych recenzji. Oprócz nowości, takich jak wspomniana Sala samobójców czy Parasite autorstwa Wiktorii Kasprzyk, pojawiły się recenzje filmów „na czasie”. Maria Kosiarz przywołała, m.in. Siódmą pieczęć Ingmara Bergmana – filmu, który oddaje atmosferę średniowiecznej Europy, przepełnionej śmiercią, stojącej w obliczu zarazy.

 

     Jakub Jarzębak przypomniał mocne kino, bazując na filmach Ultras i Podziemny krąg; Wiktoria Kasprzyk natomiast klasykę kina sensacyjnego w reżyserii Davida Finchera – film Zodiac oraz Siedem – nawiązując w swojej recenzji do motywy siedmiu grzechów głównych.

     Ostatnio pojawiły się także recenzje filmów – które, jak to określiła Weronika Wójtowicz – autorka recenzji filmu Lalka Wojciecha Jerzego Hasa, przeznaczone są (nie) tylko dla maturzystów. Obok Lalki cztery uczennice   z klasy pierwszej: Paulina Stawiarska, Aleksandra Konecka, Zuzanna Gębura, Emilia Brozińska – przypomniały filmową adaptację Hamleta w reżyserii Franco Zeffirellego z niezapomnianym Melem Gibsonem w roli tytułowej.

 

Wszystkie recenzje możecie przeczytać na stronie kina „Etiuda”

http://www.kino.etiuda.o-c.pl/index.php?id=3

oraz w kolejnych numerach Gazety Ostrowieckiej

Wojciech Szymański

koordynator działań edukacyjno- filmowych;

 nauczyciel języka polskiego

w LO Nr I im. Stanisława Staszica

 

Nadchodzące wydarzenia
  1. wakacje

    czerwiec 22 - sierpień 31
Skip to content