Warsztaty teatralne dla uczniów Staszica – czyli od teorii do praktyki

     Decyzja o powrocie do zdalnego nauczania nie zniechęciła uczniów Staszica do wzięcia udziału w niecodziennym przedsięwzięciu z zakresu edukacji teatralnej zorganizowanym we współpracy z Miejskim Centrum Kultury. Uczniowie klasy dziennikarsko-filmowej Liceum Staszica w miniony poniedziałek 9 lutego stanęli oko w oko z pokaźną dawką sztuki z prawdziwego zdarzenia – mieli okazję poznać nie tylko pracę aktora od kuchni, ale przede wszystkim odkryte zostały przed nimi tajniki wejścia w postać oraz wrażliwość na kulturę i głęboko przemyślane manewrowanie emocjami, jakie niezbędne są w zawodzie scenicznego czy też ekranowego artysty. Było to doświadczenie o tyle podniosłe i wyczekiwane, iż z powodu pandemii kilkukrotnie niemożliwe do zrealizowania. Tym razem jednak zatriumfowała „pełnokrwista sztuka”; uczniowie i uczennice Staszica uczestniczyli w całodniowych warsztatach teatralnych, które poprowadził aktor i reżyser Piotr Furman, związany na stałe z Teatrem Rampa w Warszawie, wykładowca Autorskiej Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego oraz doświadczony mentor przyszłych młodych artystów, których do wejścia w świat reflektorów przygotowuje poprzez prowadzone osobiście kursy aktorskie.

     Zajęcia odbyły się z podziałem na część teoretyczną, która zakładała zaopatrzenie adeptów w odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące pracy aktorskiej, począwszy od przygotowania do studiów teatralnych,  kończąc na życiowych wskazówkach, jakie powinny przyświecać aktorowi nie tylko podczas najważniejszych gal, ale także podczas codziennej pracy w teatrze. Nie zabrakło oczywiście praktycznych zadań aktorskich (co dla niektórych uczestników i uczestniczek było stresującym debiutem i niełatwym punktem zwrotnym w przełamywaniu barier wstydu i strachu przed publicznością). Owocem warsztatów było wykonanie kilkuminutowej etiudy opracowanej zaledwie w godzinę, co podkreśla pełne zaangażowanie przyszłych filmowców w wyciągnięcie z tej niezwykłej lekcji, jak najwięcej wskazówek i namacalnych, użytecznych do przyszłościowej pracy umiejętności.

  

     To z pewnością niejedyne spotkanie twarzą w twarz z grą aktorską na najwyższym poziomie, jakie czeka podopiecznych polonisty, pana Wojciecha Szymańskiego. Już w najbliższej przyszłości młodzi oczekują na kolejny wyjazd do teatru, tym razem ze specjalnym zaproszeniem prowadzącego za kulisy tego pełnego uroku, uroczystości i nagiej prawdy o wnętrzu nas samych miejsca.

     Przywilej i wdzięczność za wszelkie rady i błyskotliwe poczucie humoru, jakie nadało uczestnikom warsztatów jeszcze większej swobody na wyrażenie prawdziwego siebie, to jedynie cząstka pochwał, jakie po wyjściu z Browaru Kultury wciąż tliły się w rozpalonych sercach zainspirowanych „nowopokoleniowych”, mamy nadzieję, przyszłych twórców.

PS

Etiudę pt. „Skoczył” możecie zobaczyć na FB (linki do filmu)

https://www.facebook.com/TV-Staszic-106526971780936/

https://fb.watch/b3IY4dGtJb/

Maria Kosiarz

uczennica klasy 3Ap

LO Nr I im. St. Staszica

Nadchodzące wydarzenia
  1. Wiosenna przerwa świąteczna

    marzec 28 - kwiecień 2
Skip to content