„Zielone Inspiracje napędzane przez Fundusze Norweskie”

     Klasa 3cp o profilu biologiczno-chemicznym pod opieką wychowawczyni Jolanty Wojtas oraz dyrektor Doroty Waliszczak  wzięła udział w projekcie edukacyjnym „Zielone Inspiracje napędzane przez Fundusze Norweskie” organizowanym przez Ambasadę Królestwa Norwegii w Warszawie.

     Uczniowie Liceum Ogólnokształcące Nr I im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim zostali wytypowani do udziału w  przedsięwzięciu, którego celem jest poszerzanie wiedzy młodzieży na temat istniejących zagrożeń ekologicznych we współczesnym świecie. Dzięki Funduszom Norweskim, Norwegia od wielu lat wspiera Polskę i inne kraje europejskie w działaniach na rzecz ochrony środowiska naturalnego i klimatu, przeznaczając na ten cel bezzwrotną pomoc finansową. W ramach obecnej edycji Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” finansowanego z Funduszy Norweskich i EOG do Polski trafią pieniądze przeznaczone m.in. na złagodzenie zmian klimatycznych. Ogromny potencjał, który niosą ze sobą tego rodzaju programy, musi być połączony z systematyczną edukacją całego społeczeństwa w zakresie ekologii i ratowania klimatu. Stąd też bardzo ważną częścią działalności Ambasady Norwegii są działania edukacyjne, skierowane w szczególności do młodych ludzi.

     W ramach projektu edukacyjnego „Zielone Inspiracje napędzane przez Fundusze Norweskie” zostały przeprowadzone zajęcia, w której wzięły szkoły z całej Polski, w tym również klasa 3cp, jako reprezentacja naszego liceum. Spotkanie z uczniami odbyło się online. Warsztaty otworzyła zastępczyni Ambasadora Królestwa Norwegii w Warszawie Pani Mette Jøranli, która przybliżyła uczniom cel działań edukacyjnych ambasady. Do projektu zaproszono również przedstawicielkę Polskiego Alarmu Smogowego – organizacji z szerokim doświadczeniem i zasługami w zakresie przeciwdziałania smogowi w Polsce. W trakcie spotkania opowiedziano o zagrożeniu, jakim jest smog oraz o sposobach przeciwdziałania zanieczyszczeniom powietrza, które może podjąć każdy z nas.  Atrakcją dla uczniów było również spotkanie z Panią Sylwią Smółkowską – podróżniczką i autorką bloga „Kierunek Norwegia”, która opowiedziała młodzieży o urokach tego kraju, ale również o podejściu norweskiego społeczeństwa, a szczególnie młodzieży, do ochrony środowiska.

Wszyscy uczniowie projektu  otrzymali od Ambasady Norwegii upominki.

Nadchodzące wydarzenia
  1. wakacje

    czerwiec 22 - sierpień 31
Skip to content